Auktion 134

Autor: Magnus, Johannes,

134-253 Magnus, Johannes,

Magnus, Johannes,Archiepiscopus Upsaliensis. Swea och Gotha Crönika. hwaruthinnan beskrifwes / icke allena the inriks Konungars lefwerne och namnkunnige bedriffter vthi theras eghit fosterland: Räknandes ifrån Magog Japhetson / Götha första Regent / intil then Stormächtige (Christeligh och höghlofligh i åminnelse) Konung Göstaff: Vthan och the vthländske Göthers loflighe Regimente och store Mandom / som the på mänga ortar vthöfwer wijda Werlden / och särdeles vthi Hispanien och Italien bedrifwit hafwe. Aldraförst på åthskillige tijder och rum vthgangen på latin, och nu på swenska vthålkat aff Erico Schrodero. Stockholm, Ignaz Meurer, 1620). Fol. 4 unnum. Bl., XVI S., 663 S., 13 unnum. Bl. Register. Stark lädierter Lederband d.17. Jhs. mit verwitterter Rückengoldprägung. (Mit einigen Wurmlöchern, berieben, Ecken bestossen: durch Feuchtigkeit aufgeweichte Deckel, hinter Innengelenk gebrochen). [...]

Schätzpreis: 600,00 €  |  Zuschlag: 500,00 €  |  Details >>