Auktion 136:

  Auktion 54

54-387

Martini,J.

Disputationum de Messia Iudaeorum blasphemiis oppositarum decas. Wittenberg, J.Gormann 1615-1616. Kl.4°. Tit. mit Holzschn.-Bordüre. 118 Bl. Mod. Hprgt.

Titel nicht bei Paisey - ADB XX. 510. Sammelband enthält nach der Vorrede mit 6 Blättern zehn Disputationen aus der Universität in Wittenberg, wo J. Martini seit 1602 Professor der Logik, Metaphysik und der Theologie war (geb. 1570). Außer dem Haupttitelblatt in hübscher Holzschnitt-Bordüre mit Druckermarke hat jede Disputation eigenen Innentitel: Disputatio I. De Messia, explicans nomina Messiae. ...Praeside... Iacobo Martini... Respondente M. Aegidio Hunnio Wittebergensi Sax. ...1615. 4°. A4 - B4, C2 [= 10] Bl. Irrtümlich beigebundene Blätter C3 und C4 gehören zum Disputatio V. Disputatio II. De Messia, probans contra Iudaeos, Messiam venisse, ex vaticinio Jacobi Patriarchae,... Respondente Wilhelmo Eggelingo Cellinsi... 1615. 4°. A4 - C4 [= 12] Bl. Disputatio III. De Messia, probans contra Iudaeos, Messiam dudum venisse, ex Prophetiis Haggaei... Respondente Johanne Laurentio Vratislaviensi. ...1615. 4°. A4, B2 [= 6] Bl. Ein Blatt an einer Stelle repariert. Disputatio IV. De Messia, probans contra Iudaeos Messiam venisse ex vaticinio Danielis prophetae, ... Respondente M. Heinone Becker Lubecensi. ...1615. 4°. A4 - D4, E2 [= 18] Bl. Disputatio V. De Messia, probans contra Iudaeos Messiam venisse, ex variis locis Veteris Testamenti. ... Respondente Johanne Nicolai Vratislaviensi. ...1615. 4°. A4 - B4, C2 [= 10] Bl. Blätter C1 und C2 (verbunden) befinden sich am Ende der Disputatio I. Disputatio VI. De Messia, probans contra Iudaeos, ex propriis ipsorum scriptis, Messiam dudum venisse. ...Respondente Christophoro Scholtz Vratislaviensi, ...1615. 4°. A4 - D4 [= 16] Bl. Disputatio VII. De Messia, probans contra Iudaeos Iesum Christum Dominum nostrum esse verum Messiam. ...Respondente Johanne Vogelio Noribergensi. ...1615. 4°. A4 - B4, C2 [= 10] Bl. Disputatio IIX. De Messia, qua continuatur probatio contra Judaeos, Christum Dominum nostrum esse verum Messiam. ... Respondente, Christophoro Leone Stargardia-Pomerano,... 1615. 4°. A4 - C4 [= 12] Bl. Disputatio IX. De Messia, qua continuatur probatio contra Judaeos, Christum Dominum nostrum esse verum Messiam. ...Respondente Johanne Zeidlero Lubecensi. ...1615. 4°. A4 - B4, C2 [= 10] Bl. Disputatio X. De Messia, qua continuatur & absolvitur probatio contra Judaeos, Christum Dominum nostrum esse verum Messiam. ...Respondente Henrico Glambecio Lubecensi,... 1616. 4°. A4 - B4 [= 8] Bl. - Vors. erneuert. Durchgehend wenig gebräunt, stellenw. auch gering braunfl.

Martini,J. | Bild Nr.1

Martini,J. | Bild Nr.1

Nächste Auktion 136

findet von 4.-6. Dezember 2024 statt