Auktion 136:

  Auktion 62

62-287

Limborch,P.v.

De veritate Religionis Christianae: Amica Collatio cum Erudito Judaeo. Gouda, Justum ab Hoeve 1687. 8 Bl., 364 S., 7 Bl. - Vorgebunden: Turretinus,F. De necessaria secessione nostra ab Ecclesia Romana et impossibili cum ea syncretismo, disputationes. Accessit eiusdem Disputationvm miscellanearum decas. Ed. altera aucta & recognita. 2 Tle. in 1 Bd. Genf, De Tournes, 1687. Kl.4°. Mit Holzschn.-Titelvign. 239 S., 5 Bl.; 191 S., 5 Bl. - Angebunden: Dallaeus,J. (d.i. J.Daille). De usu patrum ad ea definienda religionis capita, quae sunt hodie controversa, libri duo, Latine e Gallico a I. Mettayero redditi; ab auctore recogniti, aucti, et emendati. Genf, Chouet 1686. Mit Holzschn.-Druckerm. 8 Bl., 367 S. Prgt. d. Zt. (Gebräunt, tls. fleckig, berieb. u. best.).

I. Seltene erste Ausgabe. - Philippus van Limborch (1633-1712) was an influential Dutch Arminian theologian. Arminianism, first advanced by Jacobus Arminius (1560 - 1609), is a moderate theological revision of Calvinism that limits the significance of predistination by demonstrating that God"s sovereignty and human free will are compatible. Limborch is better known for his Institutiones Theologiae Christianae (1686), Historia Inquisitionis (1692), which was praised by John Locke for its thoroughness, and de Veritate Religionis Christianae (1687). This volume contains a discussion on Christianity, in the form of a series of letters, between Limborch and the prominant Jewish philosopher and physician Balthazar (Isaac) Orobio de Castro (1620-1687). - Anfang stärker wasserrandig, etw. wellig. - III. Johann Dailles (1594-1670) "Traite de l"employ des Saints Peres pour le jugement des differends qui sont aujourd'huy en la religion" (Genf 1632), hier in der lateinischen Übersetzung von Jean Metayer, die 1636 erstmals in Genf publiziert worden war. Daille versuchte zeitlebens zwischen den Reformierten und den Katholiken zu vermitteln, was ihn nicht vor Angriffen schützte. - Etw. gebräunt, Ende wasserrandig. Einige Wurmlöcher i. Vors. u. in den Blatträndern. Hs. Eintr. a. Vors.

Limborch,P.v. | Bild Nr.1

Limborch,P.v. | Bild Nr.1