Auktion 79
79-3354 Mesue,J. (Yahya ibn Masawaih).
Opera... Cum Mvndini, Honesti, Manardi, & Sylvii in tres priores libros obseruationibus, quae vulgò cum his prodire consueuerunt. His Accessere Plantarum in libro Simplicium descriptarum imagines ex viuo expressae. Et Ioannis Costaei Annotationes, tum quas in editione priori dedimus, tum praeterea nouae aliae in postremas nouem Antidotarij sectiones, quae desiderabantur... postrema editione...2 Tle. in 1 Bd. Venedig, Giunta 1623. Fol. Mit 2 Holzschn.-Druckerm. u. Textholzschn. 6 nn., 252 num., 6 nn., 278 num., 11 nn. Bl. Prgt. d. Zt. mit Blindpräg. (Gelenke eingerissen, Rckn. mit Fehlstellen, gebräunt, tls. fl., ohne Schließbänder).
Vgl. Wellcome I, 4285; Durling 3142. - Seltene Ausgabe. - Enthält: "De medicamentorum purgantium delectu, castigatione, & vsu, Libri duo. Quorum priorem Canones vniuersales, posteriorem de Simplicibvs vocant Grabadin, hoc est Compendij secretorum medicamentorum, Libri duo. Quorum prior Antidotarivm: posterior de Appropriatis vulgo inscribitur..." Enth. außerdem mit eigenem Titelbl.: Svpplementvm In Secundum Librum Compendii Secretorvm Medicinae...". - Etw. gebräunt, tls. stockfl. Ob. Blattränd. tls. angestaubt. Tit. u. einige Bl. gestempelt. Durling 3142; Choulant, Handb. 355; Baudrier IX, 145. - Dritte oder vierte Ausgabe der Edition des J. Sylvius (Jacques Du Buls), die erstmals 1542 iri Paris erschierieri war. Es gibt einen völlig andereii Druck voll 1548 aus Lyon, bei J. de Tournee & G. Gazeau erschienen (nurdiesen kennt Choulant).-Teilw. schwach gebräunt, vereinzelt Unterstreichungen u- Marginalien von alter Hand. Auf 4 vorsatzbil. teilw. längere Eintragungen von schöner zeitgenöss. Hand.