Auktion 66
66-4030 Forsell,C.
Ett ar i Sverige. Taflor af Svenska Allmogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder, samt de för landels historia märkvärdigaste orter; tecknade af J.G.Sandberg, beskrifne af A. Grafström. Stockholm, Svanstöm (1864). 4°. Mit 48 (inkl. gest. Tit. mit kolor. Vign.) altkolor. lith. Taf. 103 S. Hldr. d. Zt. (Tls. lichtrandig, Rckn. beschabt, berieb. u. best.).
Thieme-Becker XII, 220. Vgl. Lipperheide II, 1046. - Die erste Ausgabe ersch. 1827 mit gest. Taf. u. 2 Musikbeilagen. Unser Ex. wohl so kompl. 39 Tafeln bringen Trachtendarstellungen. - Sauberes u. breitrandiges, nur tls. stockfl. Ex. Innengelenke tls. brüchig.